Autá bezpečné aj pre chodcov

/data/images/342497.jpg
27.11.2024
V oblasti bezpečnosti automobilov sa často hovorí o bezpečnosti posádky. Legislatíva však vyžaduje aj dodržiavanie podmienok týkajúcich sa ochrany chodcov a ďalších zraniteľných účastníkov cestnej premávky. Škoda Auto patrí v tomto smere medzi lídrov.

Havárii je vždy najlepšie predísť, to je samozrejmé. Aj preto majú dnes vozidlá Škoda celý rad pokročilých asistenčných systémov, ktoré pomáhajú predchádzať kolíziám s chodcami, cyklistami, kolobežkármi alebo motocyklistami. Aj napriek tomu sa však takéto nehody stávajú. „Najčastejšie k nim dochádza v meste pri rýchlostiach do 40 km/h a štatisticky majú tieto nehody veľmi vážne, ba až tragické následky,“ hovorí Csaba Sirgely, ktorý sa v technickom vývoji Škoda Auto zaoberá pasívnou bezpečnosťou zraniteľných účastníkov cestnej premávky.
01_mgl7072_efd07ed1-1920x1280
Počas testovania sa proti vozidlu vystreľujú impaktory imitujúce rôzne časti tela.

Povinnosť vyvíjať automobily tak, aby pri kolízii predstavovali čo najmenšie riziko pre chodcov, je vlastne relatívne nová záležitosť. Automobily musia spĺňať homologizačné podmienky na ochranu chodcov až od roku 2006, pričom v testoch Euro NCAP sa ochrana chodcov začala riešiť niekedy na prelome tisícročí. „Prvým vozidlom hodnoteným v Euro NCAP, ktoré však ešte nebolo vyvíjané na ochranu chodcov, bola Fabia z roku 2000. Homologizačné kritériá musel ako prvý splniť model Roomster," spomína Jaroslav Urbánek, ďalší z inžinierov zaoberajúcich sa bezpečnosťou chodcov. Historicky sa pritom výrobcovia automobilov začali ochranou chodcov viac zaoberať v 70. rokoch minulého storočia, ale riešenia sa obmedzovali na odstránenie „zbytočných“ výčnelkov na karosérii alebo na poddajnejšiu konštrukciu niektorých častí vozidla.
02-1_SUPERB_e734bce5
Animácia nárazu impaktoru znázorňujúceho nohu do prednej časti modelu Superb

Protichodné požiadavky

Práve „poddajnosť“ povrchových dielov karosérie v skutočnosti najviac pomáha chrániť chodcov. Lenže požiadavka na poddajné časti, s ktorými môže zraniteľný účastník cestnej premávky prísť do kontaktu, je v rozpore s požiadavkou na čo možno najtuhšiu konštrukciu celého vozidla, ktorá má chrániť posádku. „Na spomalenie chodca máme veľmi málo priestoru,“ hovorí Csaba Sirgely. Aj preto požiadavky na ochranu chodcov výrazne ovplyvňujú konečnú podobu vozidla. „Homologizačné podmienky sa teoreticky dajú splniť s akýmkoľvek tvarom karosérie, len sa tomu treba venovať. My však chceme ísť ďalej a byť ešte lepší, než vyžadujú homologizačné podmienky, takže sa nám dlhodobo osvedčili tvary, ktoré v súčasnosti na vozidlách máme,“ vysvetľuje Sirgely.
grafika-1_56915a17
 
Cieľom je vyvinúť prednú časť vozidla tak, aby chodcovi pri strete čo najmenej ublížila a aby zároveň pohltila čo najväčšie množstvo energie. Preto majú autá napríklad rovné nárazníky a vyčnievajúci spodný spojler: ten totiž pomôže chodca zvaliť na auto a nie pod neho.

Náročné testy
Aby automobilka vyvinula voči chodcom čo najšetrnejšie vozidlo, chce to ozaj veľké množstvo práce. Predná časť vozidla je pre účely nezávislých testov organizácie Euro NCAP pokrytá sieťou bodov, v ktorých musí automobilka vždy preukázať splnenie požadovaných parametrov, teda spomalenia chodca. V praxi sa testy vykonávajú tak, že inžinieri v laboratóriu proti častiam vozidla vystreľujú tzv. impaktory, teda telesá, ktoré imitujú rôzne časti ľudského tela a ktoré obsahujú súbor senzorov. Impaktor, ktorý imituje hlavu, vyzerá inak ako impaktor, ktorý imituje nohu. „Počas vývoja vozidla vykonáme viac ako 200 takýchto testov. Na každý fyzický test pripadá v priemere asi 140 virtuálnych simulácií,“ vysvetľuje Csaba Sirgely proces vývoja. Časti auta sa testujú pre prípad stretu s rôznymi postavami, od detí až po urastených dospelých mužov.
grafika-2_0b7c147d

Testy sú náročné tak časovo, ako aj finančne. Napríklad najnovší impaktor, ktorý simuluje nohu človeka a ktorý sa používa pri testoch Euro NCAP, stojí približne 200 000 eur. Zložitá konštrukcia je stavaná tak, aby mala podobné vlastnosti ako táto časť ľudského tela: vnútorná štruktúra simulujúca kosti je vyrobená zo sklených vlákien, na nej sú plastové segmenty imitujúce svalovinu a navrchu je neoprénová vrstva ako koža. Impaktor má aj prepracované umelé koleno s väzmi, na ktorých sa meria preťaženie. Celé testovacie telo má 18 rôznych senzorov a jeho hmotnosť je 24,5 kilogramu. Škoda Auto vykonáva testy zamerané na ochranu chodcov v laboratóriu, ktoré bolo zriadené v roku 2011 a je jediné svojho druhu v Českej republike.
dsc9603_80e29144_8db3a8f2-1920x1282
Impaktory, ktoré napodobňujú dospelú či detskú hlavu a nohy.

Prísnejšie pravidlá
Pravidlá a požiadavky na ochranu zraniteľných účastníkov cestnej premávky sa postupom času sprísňujú. To, čo dnes považuje spotrebiteľská organizácia Euro NCAP za dobrý výsledok, sa o niekoľko rokov môže stať z hľadiska legislatívy povinným. Od roku 2026 sa napríklad sprísnia podmienky ochrany chodcov v oblasti čelného skla, na ktoré často dopadá hlava zraniteľných účastníkov, hlavne cyklistov a motocyklistov. „Podmienky sa menia podľa toho, čo ukazujú štatistiky. Meniť sa teda môžu v súvislosti so starnutím populácie alebo s nárastom počtu určitých typov nehôd. Všímame si aj nárast počtu nehôd s kolobežkármi,“ vysvetľuje vývoj Pavel Horyna. Pravidlá sú rôzne po celom svete, ale trend sprísňovania je jednoznačný.
04-1_KODIAQ_fa810984
Animácia nárazu impaktora znázorňujúceho hlavu na kapotu modelu Kodiaq

Pre elektromobily v tomto ohľade neplatia žiadne špecifiká. „Z hľadiska ochrany chodcov však môžu mať výhodu vďaka tomu, že pod prednou kapotou nemajú motor, čo nám umožňuje lepšie pracovať s jej deformáciou,“ vysvetľuje Jaroslav Urbánek.

Päť hviezdičiek v Euro NCAP
Škoda Auto si na bezpečnosti svojich vozidiel veľmi zakladá, čo dokazujú aj výsledky v nezávislých testoch Euro NCAP. Tie hodnotia bezpečnosť automobilov prísnejšie ako homologizačné kritériá. Automobilka v týchto testoch so svojimi modelmi tradične získava plný počet piatich hviezdičiek a jej vozidlá patria v celkovom hodnotení, v ktorom je ochrana chodcov jednou z hodnotených oblastí, často k najlepším v danej triede. Napríklad modely Fabia a Enyaq, ktoré prešli testami v roku 2021, patrili v tom čase k najlepším modelom vo svojej triede. Automobilka nedávno navyše zverejnila výsledky testov organizácie Euro NCAP so svojimi najnovšími modelmi Superb a Kodiaq.

NCAP_02_Superb_004366f0_1703311e
Superb získal 87 % z maximálneho počtu bodov, pričom za ochranu dospelých cestujúcich získal 93 %, za ochranu detí 87 %, za ochranu zraniteľných účastníkov cestnej premávky 82 % a za bezpečnostné asistenčné systémy 80 %.
 

Ďaľšie správy z blogu

Nastavenie súborov cookies