Kalendár starostlivosti o vozidlo

Jar / Leto

Ako pripraviť vozidlo na hlavnú motoristickú sezónu
Jar a leto s obdobím dovoleniek predstavujú pre vozidlo a vodiča náročné obdobie. Väčšina vodičov cestuje častejšie a vozidlo je preto potrebné dôkladne pripraviť. Pravidelná starostlivosť o vaše vozidlo prináša mobilitu, ale hlavne bezpečnosť posádky vášho vozidla. Zároveň predlžuje životnosť vášho vozidla. Čo všetko by príprava mala zahŕňať?​

Výmena zimných pneumatík za letné a kontrola ich stavu

Zimné pneumatiky by sa nemali používať pri teplotách vyšších než + 7 °C. Sú vyrobené z mäkkých zmesí a za vyšších teplôt dochádza k ich rýchlejšiemu opotrebovaniu. Výhodnejšia je výmena kompletných kolies než “prezúvanie“ pneumatík na tie isté ráfiky. Zníži sa tak riziko poškodenia.

Sadu kompletných zimných kolies vám môžu podľa predpisov výrobcu uskladniť u autorizovaného servisného partnera ŠKODA. Pred nastávajúcou sezónou skontrolujú stav kolies aj ich správne vyváženie a nahustenie. Dôležitá je taktiež hĺbka vzorky. Zákon stanovuje minimálnu hĺbku vzorky u osobných automobilov 1,6 mm, podľa odborníkov by však mala byť vzorka aspoň 3 mm vysoká.​

Kontrola brzdovej sústavy

Na brzdovú sústavu sú po celú zimu kladené zvýšené nároky. Preto by sme mali po zimnej premávke nechať preveriť brzdový systém automobilu, predovšetkým prípadný únik brzdovej kvapaliny, stav brzdových trubičiek, kotúčov a doštičiek.

Brzdová sústava musí pôsobiť na kolesá nápravy rovnakou intenzitou bez vedľajších účinkov. Odporúčame navštíviť autorizovaného servisného partnera ŠKODA a účinnosť bŕzd tak zmerať zariadením schváleným výrobcom.​

Kontrola podvozku

​I napriek dôkladnej ochrane proti korózií môžu mráz a voda na ochrannom povrchu karosérie spôsobiť trhlinky, do ktorých môže prenikať ničivá soľ . Všeobecne sa odporúča umývať vonkajšiu časť karosérie každé dva alebo tri týždne, aby sa očistil od posypovej soli.

Po umytí dobre osušte zámky a skontrolujte brzdy. Po umytí by sa mala niekoľkonásobným zošliapnutím brzdového pedálu ešte „dosucha obrzdiť“ brzda. Pri pravidelnom umývaní vozidla je dôležité dôkladne očistiť disky a kryty kolies. Tým sa obmedzí usadzovanie nečistôt a posypovej soli.

Kontrola chladiacej sústavy



Chladiaca sústava prechádza v hlavnej motoristickej sezóne náročnou zaťažujúcou skúškou. Preto je potrebné jej stav dôkladne prekontrolovať u autorizovaného servisného partnera ŠKODA. Dôležité je zamerať sa predovšetkým na kontrolu jej tesnosti, zistiť stav chladiacej kvapaliny a prípadne ju doplniť alebo vymeniť.​

Kontrola akumulátora



Odporúčame aby ste akumulátor nechali pred začiatkom obdobia v servise ŠKODA skontrolovať, popr. nabiť a nechali očistiť jeho póly, ktoré musia byť bez oxidačných stôp a tiež riadne dotiahnuté. Ďalej by mala byť zaistená hustota elektrolytu a prípadne doplnená destilovaná voda.​

Kontrola tlmičov



Vplyvom pôsobenia vody a mrazu zvyknú byť vozovky po zimnom období poškodené. Pre bezpečnú jazdu je nutné skontrolovať stav tlmičov, predovšetkým ich tesnosť, zavesenie a útlmovú charakteristiku.​

Kontrola stieračov, ostrekovačov skiel a svetiel

Stierače spolu s ostrekovačmi skiel sú často mylne považované za jednu z najmenej dôležitých súčastí vášho vozidla, no naša bezpečnosť závisí aj na kvalite výhľadu, zvlášť za nepriaznivých poveternostných podmienok. U stieračov sa všeobecne odporúča výmena stieracích líšt každých 6 mesiacov.

U ostrekovačov je nutné prekontrolovať ich funkčnosť. Ostrekovacia sústava by mala byť vždy naplnená vhodnou zmesou vody a odporučeného prípravku napr. z ponuky Škoda originálneho príslušenstva. Výhodné sú silné koncentráty, kde sa na celú náplň nádobky ostrekovača pridáva iba cca 50 ml prípravku.​

Kontrola osvetlenia



Dôležité pre bezpečnú jazdu sú dobre nastavené svetlomety. Ich nastavenie odporúčame vykonať na zariadení k tomu určenému u autorizovaného servisného partnera ŠKODA. Skontrolujte zároveň či máte vo vozidle náhradné žiarovky každého druhu pre vonkajšie osvetlenie a signalizáciu a náhradné poistky.​

Kontrola klimatizácie



​Pre bezpečnosť a pocit pohodlia je dôležitá bezchybná funkcia klimatizácie. Po zimnom období sa vyplatí stav klimatizácie skontrolovať a previesť preventívnu dezinfekciu. Starostlivosť si zaslúži aj ventilácia vozidla a filtre.

Kontrola motorového priestoru

Antikorózna ochrana je dôležitá, predovšetkým keď v zimnom období jazdíme na vozovkách ošetrovaných posypovou soľou. Z tohto dôvodu je nutné dôkladne vyčistiť motorový priestor vozidla a konzervovať ho tak, aby sa škodlivé účinky solí eliminovali v maximálnej miere.

Autorizovaní servisní partneri ŠKODA disponujú všetkými čistiacimi a konzervačnými prostriedkami odporučenými výrobcami a sú vybavení všetkými potrebnými zariadeniami. Zároveň je nutné skontrolovať množstvo motorového oleja a v prípade potreby ho doplniť.​

Premazanie závesov a zámkov dverí



Po zimnej premávke je dôležité preveriť stav závesov a zámkov dverí. V prípade potreby závesy a zámky ošetriť aplikáciou vhodného odporučeného prípravku.​

Čo ešte zobrať so sebou okrem povinnej výbavy vozidla

  • náhradnú náplň do ostrekovačov
  • u starších vozidiel náhradnú náplň do chladiacej sústavy
  • 1 l motorového oleja pre prípadné doplnenie
Každoročne pre vás pripravujeme sezónne prehliadky vozidiel v rámci jarných, letných alebo zimných akcií za akčné, výhodné ceny. Informujte sa v našich IMPA prevádzkach o našej aktuálnej ponuke.​ Kontaktujte nás telefonicky na bezplatnej linke 0800 10 20 10 alebo emailom na economy@impa.sk.

Pravidelná starostlivosť o vozidlo – záruka vašej mobility a bezpečnosti

Jeseň a zima. Nízke teploty, vysoká vlhkosť, sneh, poľadovica, agresívne soli a posypový materiál na ceste... to sú podmienky, s ktorými vodič musí počítať a na ktoré by mal svoje vozidlo dobre pripraviť. Mechanici autorizovaných servisných partnerov Škoda prevádzajú všetky prehliadky a práce presne podľa predpisov výrobcu. Môžete sa preto spoľahnúť, že vaše auto na zimnú sezónu dokonale pripravia.

Výmena letných pneumatík za zimné a kontrola ich stavu

Pre bezpečnú premávku sú zimné pneumatiky nevyhnutné. Majú výrazne lepšiu priľnavosť a samočistiace vlastnosti. Odporúča sa používať ich v dobe, keď sa vonkajšie teploty pohybujú pod + 7° C. Dôležitá je tiež hĺbka dezénu. Podľa odborníkov by mal mať profil hĺbku najmenej 4 mm.

Nechajte pneumatiky vrátane rezervy pred zimou skontrolovať u svojho autorizovaného servisného partnera Škoda a v prípade potreby vymeniť za nové. Sadu kolies, ktoré práve nepotrebujete tu môžete nechať uskladniť podľa predpisov výrobcu. Pred ďalšou sezónou bude opäť skontrolovaný stav kolies a ich vyváženie.

Brzdová sústava – len vizuálna kontrola nestačí

Perfektný stav u bŕzd neznamená len ich rýchly účinok. Brzdová sústava musí pôsobiť na všetky kolesá súčasne a s rovnakou intenzitou. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že je všetko v poriadku, kontrola na skúšobnom zariadení je pre brzdy tou najspoľahlivejšou cestou.

Odporúčame vyhľadať autorizovaný servis a zmerať účinok bŕzd na zariadení schváleným výrobcom. Zároveň je treba skontrolovať stav brzdnej kvapaliny. Ak bod varu nezodpovedá norme ( je nižší), mohlo by v kvapaline dôjsť k tvorbe bublín, ktoré ovplyvňujú účinnosť bŕzd. To môže najmä v zime pri jazdách v horách predstavovať skutočné nebezpečenstvo.

Chladiaca sústava

Okrem kontroly hustoty a stavu chladiacej sústavy je veľmi dôležitá tiež kontrola množstva a koncentrácie nemrznúcej zmesi v sústave a eventuálne doplnenie chladiacej kvapaliny. Koncentrácia mrazuvzdorného prostriedku v chladiacej kvapaline musí byť min. 40%.

U chladeného motora musí byť hladina medzi značkami „MIN“ a „MAX“. U teplého motora môže byť hladina nad značkou „MAX“.

Batéria

Nároky na batériu sú v zimnom období obzvlášť vysoké . Pri nízkych teplotách má totiž k dispozícií iba časť kapacity potrebné pre štartovanie. Vybitá batéria môže už pri niekoľkých stupňoch pod nulou zamrznúť.

Preto odporúčame batériu pred začiatkom chladného ročného obdobia nechať skontrolovať u autorizovaného servisného partnera Škoda, popr. nechať ju nabiť a svorky pólov nechať vyčistiť a riadne dotiahnuť. Ďalej by sa mala zistiť hustota elektrolytu a eventuálne doplniť destilovaná voda. Vyplatí sa tiež voziť so sebou v zime štartovacie káble.

Stierače

Bývajú často neprávom považované za menej dôležité súčasti vozidla. Myslite ale na to, že na kvalite viditeľnosti závisí vaša bezpečnosť. Všeobecne sa odporúča výmena stieracích líšt jeden až dvakrát do roka. Je treba skontrolovať funkčnosť stieračov a doplniť nemrznúcu kvapalinu.

U bežných stieračov podkladajte pod celú dĺžku líšt napr. protimrazovú lepenku, aby neprimŕzali ku sklu. U aerostieračov nastavte lišty do polohy, v ktorej sa dajú pohodlne odklopiť od skla (tzv. zimná či servisná poloha). Pokiaľ aj napriek tomu primrznú, neodtrhávajte ich násilím a nezapínajte ich. Môžu sa poškodiť lišty aj ich motor.

Kontrola svetlometov

Odporúčame nechať nastaviť svetlomety u autorizovaného servisného partnera na zariadení k tomu určenému. Zároveň skontrolujte, či vo vozidle máte náhradné žiarovky od každého druhu pre vonkajšie osvetlenie a smerové svetla a tiež náhradné poistky.

Ľad a sneh zo svetlometov s krycím sklom z polykarbonátov odstraňujte iba pomocou mäkkého zmetáčika a protimrazového prostriedku určeného pre tieto účely. Nikdy nepoužívajte tvrdú škrabku. Mohlo by dôjsť k nevratnému poškodeniu ochranného laku na krycom skle svetlometu.

Správne umývanie auta v zime

I napriek dôkladnej ochrane proti korózií môžu mráz a voda na ochrannom povrchu karosérie spôsobiť trhlinky, do ktorých môže prenikať ničivá soľ . Všeobecne sa odporúča umývať vonkajšiu časť karosérie každé dva alebo tri týždne, aby sa očistil od posypovej soli.

Po umytí dobre osušte zámky a skontrolujte brzdy. Po umytí by sa mala niekoľkonásobným zošliapnutím brzdového pedálu ešte „dosucha obrzdiť“ brzda. Pri pravidelnom umývaní vozidla je dôležité dôkladne očistiť disky a kryty kolies. Tým sa obmedzí usadzovanie nečistôt a posypovej soli.

Snehové reťaze

Montujú sa vždy na kolesá na poháňanej osi. Na zasnežených a zľadovatených vozovkách zlepšujú nielen trakčné vlastnosti, ale tiež brzdenie. Pri výbere zvoľte pokiaľ možno také, ktorých inštalácia je čo najjednoduchšia. Vyskúšajte si nasadzovanie najprv v pokoji doma.

V závejoch a mrazoch nie je práve príjemné čítať návod na použitie. Snehové reťaze uložte vo vozidle na dobre prístupnom mieste. A pozor, pokiaľ sa chystáte do zahraničia. V niektorých krajinách Európy je v zimných mesiacoch povinné snehové reťaze mať a používať.

Čo ešte zobrať so sebou

  • ​rozmrazovač zámku (nenechávajte ho nikdy vo vozidle)
  • gumové koberčeky (dajú sa použiť tiež pre núdzový rozjazd)
  • lepenku na ochranu čelného skla, podložky pod stierače
  • škrabku na ľad
  • rozmrazovací sprej
  • zmetáčik na sneh
  • sáčok s posypovým materiálom
  • ručnú baterku s náhradnými batériami
  • rezervný kanister naplnený palivom
  • rukavice

Nastavenie súborov cookies