SVETLÁ, PÁSY, RÁDIO, ABS… KDE VŠADE SÚ V AUTE ČIPY?

/data/images/155753.jpg
11.01.2022

Moderné automobily sa bez čipov nezaobídu. V autách ich nájdeme doslova všade a v niektorých prípadoch majú až nečakane dôležité funkcie. Inokedy nás zasa prekvapí, aké samozrejmosti majú na starosti práve čipy. Pozrite sa ako čipy v aute vlastne vyzerajú.

O čipoch v automobiloch sa v poslednej dobe veľa hovorí a diskutuje. Poďme teda zistiť, za čím všetkým v autách stoja a aké čipy sa vo vozidlách používajú.

„Samotné čipy majú mnoho podôb a platí to aj pre tie, ktoré sú využívané v automobiloch. Môže ísť o celkom jednoduchú súčiastku, ktorá obsahuje jeden jediný tranzistor, ale môže ísť aj o zložitý integrovaný obvod, ktorý riadi náročný systém,“ vysvetľuje Marek Jancák, vedúci výroby vozidiel ŠKODA AUTO.

DSC2895-1920x1281
Doska s tlačenými plošnými spojmi, rezistormi a čipmi – konkrétne túto nájdete v riadiacej jednotke dverí

DSC2888-1920x1281
Riadiaca jednotka dverí zvnútra – puzdro skrýva dosku s tlačenými plošnými spojmi, rezistormi, polovodičmi, čipmi a podobne

DSC2886-1920x1281
Riadiaca jednotka dverí – vo vozidle ju nájdeme štyrikrát a slúži napríklad na sťahovanie okien

DSC2907-1920x1281
Riadiaca jednotka kontroly mŕtveho uhla

DSC2914-1920x1281
Zosilňovač rádia

DSC2923-1920x1281
CO2 senzor

DSC2932-1920x1281
Multifunkčný displej

DSC2960-1920x1281
Zadná kamera

Riadiaca jednotka zosilovača
Riadiaca jednotka zosilňovača - má na starosti spracovanie zvuku a jeho prevod z digitálnej do analógovej podoby a následné zosilnenie


Vo vozidlách mladoboleslavskej značky sa vyskytujú takmer všetky druhy čipov, azda okrem tých najvýkonnejších. „Vzhľadom k decentralizovanému systému v moderných automobiloch nedosahujú napríklad čipy pre riadiace jednotky taký výkon ako pri počítačoch alebo špičkových mobilných telefónoch. Nie je to potrebné,“ hovorí Jancák.

Čip si na to posvieti
Vo vozidlách značky ŠKODA čipy zabezpečujú množstvo funkcií. Napríklad samotné LED svetelné prvky sú samé o sebe čipmi: každá jedna dióda je čipom, ktorý zároveň vydáva svetlo. Už len vďaka LED svetlometom tak dnes v autách skutočne napočítame stovky čipov. Tých zložitejších a náročnejších zvyknú byť vyššie desiatky. Napríklad spomínané svetlomety majú nad sebou riadiace jednotky, ktoré ovládajú ich funkcie.

Vypočujte si Simply Clever Podcast s Marekom Jancákom na tému čipov:


Pre autá sú podľa Jancáka zásadné hlavne čipy, ktoré sa starajú o emisné riadenie motora alebo napríklad o riadenie odberu elektriny z batérie elektromobilu. „Bez čipov by sa vlastne dnešné moderné vozidlo v podstate nerozbehlo,“ vysvetľuje.

Čipy vozidlám umožňujú spĺňať aj čoraz prísnejšie bezpečnostné požiadavky. Airbagy, napínače pásov, ABS i stabilizačný systém, prípadne rôzne pokročilé asistenčné systémy, ako aj „záchranný“ systém e-Call... nič z toho sa bez čipov nezaobíde. „Spomenúť treba aj to, že v prípade týchto systémov kladieme extrémny dôraz na bezchybnú a bezvýpadkovú prevádzku. Pri mobiloch a počítačoch určité výpadky tolerovať môžeme, pri autách však nie,“ zdôrazňuje Marek Jancák.

Čipy si žiadajú aj rôzne komfortné a praktické výbavy automobilu. Ich zástupcami sú napríklad rádio, celý palubný systém s dotykovým displejom, ale aj klimatizácia a ďalšie prvky.