10 vecí, ktoré ste o značke Škoda možno nevedeli

/data/images/284598.jpg
09.02.2024

Niektoré otázky týkajúce sa spoločnosti Škoda Auto sa opakujú už dlho. Kto nahovoril hlas Laury? Ktoré auto značky Škoda je v súčasnosti najdrahšie? Tu je súhrn nielen týchto otázok, ale samozrejme aj odpovedí.

1. Ako vznikol názov Škoda?
1

Václav Klement (vľavo) a Václav Laurin

Automobilka Škoda má bohatú históriu, ktorú začala písať dvojica Václav Laurin a Václav Klement. Títo zakladatelia začali v roku 1895 pod značkou Laurin & Klement vyrábať bicykle. O štyri roky neskôr expandovali do sveta motocyklov a v roku 1905 predstavili svoj prvý automobil. Úspech automobilu viedol v roku 1907 k premene firmy na akciovú spoločnosť.

Počas prvej svetovej vojny sa spoločnosť zapojila do vojnovej výroby a po vojne svoj sortiment rozšírila o nákladné vozidlá a letecké motory. Kľúčovou udalosťou v histórii značky bol rok 1925, kedy sa spojila so strojárskym gigantom Škoda pomenovaným po priemyselníkovi Emilovi Škodovi. Po tomto zlúčení začala značka Laurin & Klement postupne miznúť a na novovyvinutých modeloch automobilov sa objavoval názov a logo Škoda.

Zaujímavým faktom je, že názov Škoda bol v tom čase len obchodným názvom pre automobily. Spoločnosť sa v skutočnosti volala Akciová spoločnosť pre automobilový priemysel (ASAP). V roku 1945 sa názov zmenil na Automobilové závody, národný podnik (AZNP), ktorý mu zostal až do roku 1989. Až potom prišlo k premenovaniu na Automobilový koncern Škoda. Dnešný názov Škoda Auto bol prijatý v roku 1998 a odkazuje na súčasnú identitu značky.

2. Zmestí sa do niektorého z automobilov značky Škoda sedem cestujúcich?
2

Samozrejme. Do verzie Kodiaq s tretím radom sedadiel sa pohodlne zmestí sedem cestujúcich. Toto sedemmiestne SUV je najväčšie v ponuke a je elegantné na ceste aj v teréne. Ponúka päť rôznych benzínových a naftových motorov vrátane plug-in hybridnej verzie, všetky s automatickou prevodovkou. Koncept Vision 7S takisto počíta s väčším počtom sedadiel, čo naznačuje, že modelov Škoda s viac ako piatimi sedadlami bude v budúcnosti pribúdať.

3. Ktorý model značky Škoda bol vyrobený v najväčšom počte kusov?
3

Najväčší úspech z hľadiska vyrobených a predaných vozidiel zaznamenal model Octavia. Postupne sa stal najpredávanejším modelom značky Škoda, pričom do konca roku 2023 sa ho vyrobilo 7,2 milióna kusov v štyroch generáciách (1996, 2004, 2012 a 2020) a jeho výroba ďalej pokračuje. Modernizovaná Octavia štvrtej generácie príde na trh začiatkom roka 2024.

4. Prečo má Škoda blízko k cyklistike?
4

Škoda Auto s cyklistikou nie je spojená len preto, že história spoločnosti sa začala v roku 1895 písať založením továrne na výrobu bicyklov. Škoda Auto je partnerom Tour de France (od roku 2004 je oficiálnym hlavným partnerom Tour), Vuelta España a niekoľkých profesionálnych cyklistických tímov. Od roku 2015 Škoda Auto sponzoruje aj súťaž o zelený dres pre lídra bodovacej klasifikácie Tour de France a dizajnéri automobilky navrhli krištáľovú trofej pre víťaza najväčších cyklistických pretekov na svete. Škoda Auto okrem toho sponzoruje iniciatívu WeLoveCycling, ktorej cieľom je motivovať, podporovať a inšpirovať cyklistov na celom svete prostredníctvom ich spoločnej vášne pre cyklistiku. Súčasťou iniciatívy je aj spoločenská zodpovednosť, preto je pre spoločnosť veľmi dôležité sprostredkovanie kontaktu medzi cyklistami a motoristami.

5. Ktorá škodovka je/bola najrýchlejšia zo všetkých?
5

Najrýchlejšou škodovkou všetkých čias bola Octavia. Ale špeciálna. V roku 2011 na soľných pláňach v Bonneville v štáte Utah predstavil britský importér špeciálne upravenú verziu modelu Octavia s výkonom približne 550 koní. Toto vozidlo dosiahlo rýchlosť 325 km/h, čím sa stalo najrýchlejším vozidlom s logom okrídleného šípu v histórii mladoboleslavskej automobilky. Neskôr sa im tento rekord podarilo prekonať o ďalších 40 km/h.

Táto výnimočná Octavia, odvodená z modelu RS, je okrem iného vybavená brzdiacim padákom. Jej motor pochádza z modelu Octavia RS (2,0 TFSI), ale bol upravený novým turbodúchadlom Garett, medzichladičom a ďalšími komponentmi. Vďaka týmto úpravám dosahuje výkon 550 až 600 koní a disponuje krútiacim momentom 450 Nm. Ako palivo sa používa 120-oktánový benzín. Pôvodným cieľom bolo dosiahnuť rýchlosť 200 míľ za hodinu, čo je 322 km/h. Na šiesty pokus Octavia dosiahla rýchlosť 325 km/h (202 míľ za hodinu), čo však tímu nestačilo. Pri ďalšom pokuse dosiahli 365 km/h, čím sa Octavia stala najrýchlejším sériovo vyrábaným automobilom s dvojlitrovým turbomotorom a zároveň najrýchlejším automobilom z mladoboleslavskej automobilky. Počas oboch pokusov sedel za volantom Richard Meaden z časopisu Evo.

6. Objavila sa Škoda v nejakom známom filme?
6

Automobil Škoda dostal priamo hlavnú úlohu v Herzovom horore Upír z Feratu z roku 1981. Išlo o Škodu 110 Super Sport (typ 724) s názvom Ferat. Objavil sa aj vo filme Veľká filmová lúpež (1986) a v bielej verzii vo filme Zajtra vstanem a obarím sa čajom (1977). Automobil Škoda hral významnú úlohu aj v európskom koprodukčnom vedeckofantastickom filme s kriminálnou zápletkou z roku 2023 s názvom Bod obnovy. Hlavná hrdinka Em Trochinowska, ktorú hrá Andrea Mohylová, jazdí na služobnej Škode Octavia štvrtej generácie vo verzii RS.

Medzi ďalšie filmy, v ktorých sa objavili české automobily, patrí Dědeček automobil z roku 1956, v ktorom sme mali možnosť vidieť automobily a motocykle značky L&K. V o desať rokov mladšom filme Dáma na koľajniciach sa objavuje niekoľko krásnych "šesťdesiatkových" Felicií a v niekoľkých scénach filmu Keby tisíc klarinetov sa mihnú Škoda 973 Babeta a Škoda 998 Agromobil. "Embéčku" aj 100 R možno vidieť v rôznych epizódach seriálu Pan Tau. Jedna z hlavných postáv filmu Guľový blesk jazdí na červenej 105 L.

V menších rolách sa vozidlá Škoda objavili aj v rade zahraničných filmov a seriálov.

7. Ktoré elektromobily v súčasnosti ponúka automobilka Škoda?
7

Od roku 2020 je to elektrické SUV Enyaq a jeho verzia Enyaq Coupé. Škoda ponúka aj plug-in hybridné verzie svojich automobilov (PHEV), ktoré kombinujú elektromotor s konvenčným spaľovacím motorom, čím znižujú spotrebu paliva a emisie. Úplne nové modely Superb iV a Kodiaq iV s plug-in hybridným pohonom ponúkajú dojazd na čisto elektrický pohon viac ako 100 km v režime WLTP.

8. Komu patrí hlas Laury?
8

Hlas digitálnej asistentky je umelo generovaný a je spoločný pre všetky jazyky, ktorými Laura hovorí.

9. Aké najdrahšie auto značky Škoda si možno v súčasnosti kúpiť?
9

Je to súťažný špeciál Škoda Fabia RS Rally2, ktorý stojí približne desaťnásobok ceny bežnej Fabie. Je to stroj s pohonom všetkých kolies a 1,6-litrovým štvorvalcovým motorom, ktorý dosahuje výkon 291 koní a krútiaci moment 430 newtonmetrov. Motor vychádza zo známeho motora 2,0 TSI koncernu VW a výkon na obe nápravy prenáša prostredníctvom päťstupňovej sekvenčnej prevodovky. Fabia RS Rally2 je k dispozícii pretekárskym tímom po celom svete.

10. Ktorá Škoda je úplne najlacnejšia?
10

Keď chcete mať doma Škodu za pár drobných, pozrite si e-shop, kde nájdete kovové modely našich vozidiel. Chcete veterána 860 z roku 1932, klasickú "embéčku" alebo "stodvadsiatku"? A čo tak Favorit a Felicia? Moderný model Fabia, Octavia, Kamiq alebo Kodiaq? Všetky tieto a mnohé ďalšie si môžete zaobstarať do svojej vitríny.

*v režimu WLTP

Ďaľšie správy z blogu

Nastavenie súborov cookies