Box na strechu? Najlepšie dozadu a uprostred
07.07.2024Hoci vozidlá Škoda vždy ponúkajú veľkorysý batožinový priestor, niekedy je potrebné previezť náklad aj mimo auta. Prečítajte si tipy, ako si vybrať správne príslušenstvo a ako ho napríklad na strechu najlepšie umiestniť.
Niekedy jednoducho nestačí ani obrovský batožinový priestor. A keď je batožiny ozaj veľa, príde vhod aj prídavný box. Na prepravu bicyklov sú špeciálne nosiče prakticky nevyhnutnosťou. Takáto preprava nákladu však má svoje pravidlá. Okrem bezpečnosti je dôležitou otázkou aj spotreba paliva či dojazd. Dodatočný náklad prepravovaný mimo vozidla totiž ovplyvňuje aj jeho aerodynamiku. To so sebou prináša zvýšenie spotreby paliva, hlučnosti a rovnako tak potrebu zabezpečiť, aby náklad "neodfúklo".
Kľúčové je náklad správne a bezpečne upevniť
"Je nevyhnutne potrebné používať schválené a riadne homologizované príslušenstvo a náklad na ňom bezpečne upevniť," upozorňuje Dušan Matěásko, ktorý sa v Škoda Auto zaoberá príslušenstvom. So správnou inštaláciou nosičov pomôže návod na obsluhu. Vodič musí tiež zabezpečiť, aby sa žiadna časť nákladu neuvoľnila. "Všetka odnímateľná výbava musí byť prepravovaná v aute," upozorňuje Matěásko na nutnosť uložiť z bicykla do auta napríklad fľaše na pitie, cyklopočítač alebo detskú sedačku.
Nosič bicyklov na ťažnom zariadení za vozidlom ovplyvňuje aerodynamiku menej ako strešný nosič.
Existujú aj ďalšie pravidlá, ktoré treba dodržiavať. "Vždy je nutné dodržiavať limity zaťaženia strechy vozidla alebo ťažného zariadenia, dodržiavať maximálnu povolenú rýchlosť a pri zastavení skontrolovať upevnenie nákladu," hovorí Matěásko. Nezabudnite tiež, že nosič na ťažné zariadenie zakrýva tabuľku s evidenčným číslom, preto ju treba umiestniť na zadnú stranu nosiča. V niektorých krajinách je na to potrebná tretia tabuľka, ktorú úrady vydajú na požiadanie, zatiaľ čo v iných krajinách (napríklad v domovskej krajine Škoda Auto, Českej republike) stačí tabuľku presunúť zo zadnej časti vozidla.
Autorizovaná istota
To, či je príslušenstvo vhodné pre dané vozidlo, vodič najľahšie zistí tak, že si ho zakúpi priamo od automobilky alebo od autorizovaných dílerov. Napríklad Škoda ponúka vo svojom e-shope strešné nosiče, držiaky na bicykle, lyže a boxy, ako aj ťažné zariadenia a nosiče na ťažné zariadenia.
Ťažné zariadenia na modely Škoda si podobne ako ďalšie vybavenie možno zakúpiť v autorizovanom e-shope
Bicykle možno umiestniť na strechu, ale budú klásť väčší odpor
Nosič bicyklov na ťažké zariadenie
Istotu preverených doplnkov, akú sú nosiče alebo boxy, ponúka prirodzene e-shop Škoda Auto
"Škoda Auto ponúka príslušenstvo, ktoré spĺňa všetky legislatívne požiadavky a má príslušné certifikáty," vysvetľuje Matěásko a dodáva: "Výrobky sú testované podľa prísnych koncernových požiadaviek na bezpečnosť, životnosť a funkčnosť."
O tom, že overené príslušenstvo je nevyhnutnosťou, svedčia aj niektoré bezpečnostné požiadavky. Napríklad strešné systémy musia spĺňať takzvanú normu CityCrash, v ktorej sa okrem iného uvádza, že z nosiča preťaženého v porovnaní s maximálnou prípustnou hmotnosťou o 20 % sa pri náraze nesmie uvoľniť žiadny predmet alebo časť ťažšia ako 10 gramov.
Dozadu a uprostred
"Originálne príslušenstvo Škoda pri vývoji podrobujeme aj aerodynamickej optimalizácii pomocou počítačových simulácií a v konečnej fáze aj meraním produktov na vozidlách v aerodynamickom tuneli," vysvetľuje ďalšiu výhodu originálneho príslušenstva Jan Jagrik, vedúci vývoja aerodynamiky vozidiel.
Simulácia rozdielu v aerodynamike vozidla bez nosiča a s bicyklom namontovaným na streche
Plochy s inou ako červenou farbou na vizualizáciách predstavujú odpor vzduchu. Je teda zrejmé, aký negatívny vplyv má v tomto smere umiestnenie predmetu na strechu.
Vonkajší náklad vždy ovplyvňuje aj spotrebu. "S ohľadom na spotrebu je lepšie využiť prepravu nákladu za vozidlom, teda nosič bicyklov na ťažnom zariadení alebo úložný box na ťažnom zariadení," hovorí Jagrik. Takto umiestnený náklad totiž nezasahuje do čelnej plochy vozidla, a preto ovplyvňuje aerodynamiku a celkový jazdný odpor vozidla menej ako náklad na streche.
"Keď už na prepravu musíte použiť strešný box, tak ho treba umiestniť čo najviac dozadu, ale zároveň tak, aby sa dali otvoriť piate dvere vozidla," radí Jagrik. "Z aerodynamického hľadiska je lepšie zvoliť úzky a dlhý box ako široký a krátky," dodáva. Úlohu zohráva aj to, kde na streche je box umiestnený. Najlepšie je umiestniť ho v stredovej línii vozidla a nie viac na ľavej alebo pravej strane. Poloha v stredovej osi totiž zabezpečuje rovnakú citlivosť na bočný vietor.
Vizualizácia aerodynamiky vozidla so strešným boxom (oblasti s inou ako červenou farbou predstavujú odpor vzduchu)