NA ČO V ZIME NEZABÚDAŤ A AKO SA PRIPRAVIŤ?

/data/images/198106.jpg
23.11.2022

S blížiacou sa zimou prichádza aj náročné obdobie na cestách. Preto je dobré pripomenúť si niekoľko osvedčených tipov a bezpečnostných pravidiel.

Zimné cesty preverujú autá i schopnosti ich šoférov. Pripravili ste svoje auto na zimnú sezónu dobre? Viete, na čo si v zimnej premávke dávať pozor a kde číha nebezpečenstvo? Nasledujúce rady, tipy a pravidlá od expertov ŠKODA AUTO sa vám môžu hodiť napríklad len ako zoznam vecí, na ktoré treba počas zimných jázd myslieť.
Enyaq_Winter_Snow_chains_36e307a5-1920x1365
Nasadzovanie zimných reťazí je najlepšie si zopakovať ešte predtým, ako vyrazíte do závejov.

Vymeniť a natrénovať
Najskôr opadané lístie, postupne namrznuté cesty, ranná tma, hmly, celodenné šero, neskôr sneh, záveje, jazyky. Zima je obdobím, na ktoré sa treba pripraviť aj psychicky. Jednoducho treba inak nastaviť hlavu a počítať s tým, že letná pohoda je preč. Zimné obdobie by malo hlavne v krajinách, kde je to povinné, začať prezutím pneumatík. Do servisu sa objednajte včas a nečakajte na poslednú chvíľu, pretože možno by na vás rad neprišiel včas. Určite je lepšie odjazdiť pár teplejších týždňov na zimných pneumatikách, ako sa nechať prekvapiť rannými mrazíkmi a ešte mať letné obutie. Viete o tom, že nie je rozumné dojazdievať zimné pneumatiky po skončení sezóny a že aj štvorkolka musí mať v zime zimné gumy?
750_21_skoda_zimne-pneu_46bff641-1920x1296
Máte čisté okná? Nie sú zvnútra zaprášené alebo zamastené? Sklá utrite aj z vnútornej strany, pretože potom sa budú menej zahmlievať. A ako bojovať s námrazou? Tu je pár tipov.

Svietia všetky svetlá tak ako majú? Práve teraz je najlepší čas na kontrolu a na prípadnú výmenu. A čo stierače? Sú po lete v dobrej forme? V zime budú v permanencii omnoho častejšie ako v lete a musia podávať stopercentný výkon. Prečítajte si niekoľko rád.
Enyaq_Winter_Image_3_431307b3-1920x1135
Dbajte na to, aby ste pred začiatkom zimnej sezóny skontrolovali všetky svietidlá vášho vozidla.

Minimálne tým, ktorí jazdia mimo mesta, sa hodia snehové reťaze. Dobrou radou je nacvičiť (osviežiť) si ich nasadzovanie na suchu, v pokoji na parkovisku alebo v garáži. Zabudnúť netreba ani na zimnú zmes v ostrekovačoch. Viete, prečo je nevyhnutné po naliatí zmesi do nádržky podržať ostrekovanie zadného okna počas niekoľkých sekúnd? To, ale aj niekoľko ďalších trikov – napríklad na čo sa hodí glycerínový olej – sa dozviete v tomto článku. A zoznam praktických tipov si môžete aj stiahnuť a vytlačiť.

Čo mať so sebou v aute?
Počas zimných mesiacov sa oplatí voziť v aute niekoľko vecí navyše. Prečo sa hodí vrecko s pieskom, lopatka, náhradná mikina, deka alebo aj nejaká trvanlivá tyčinka? Prečo si viac ako inokedy dávať pozor na stav paliva v nádrži a nevyjazdiť ho až do rezervy? Prečítajte si tipy nášho experta.
Enyaq_Winter_Charging_cover_c22507b6-1920x1280
Nabíjanie nie je problém ani vo vyslovene chladnom počasí.

Keď v zime prichádzate večer domov a auto nechávate stáť von, hodí sa niekoľko ďalších rád. Uľahčia vám ranné pasovačky so zamrznutým vozidlom. Dozviete sa, čo máte robiť so stieračmi, prečo by ste mali zakryť čelné sklo, ako v zime inteligentne parkovať a prečo nerobiť z automobilu tank. Mimochodom, viete o tom, že za zle očistené okná môžete v mnohých krajinách dostať pokutu? A viete, ako sa v Mladej Boleslavi testuje odolnosť áut proti mrazu?

Aj keď vo svojom vozidle nemáte vyhrievané sedadlá alebo volant, bundu pred jazdou vždy odložte. Je to jednak bezpečnejšie, ale jednak to oceníte aj z hľadiska tepelného komfortu, aj keď počas prvých kilometrov vám môže byť chladno. Ako zistiť, či vozovka nie je namrznutá a ako v zime správne brzdiť? Viac o tom píšeme v ďalšej časti seriálu o zimnej premávke.
Enyaq_Winter_Roof_box_d29fe343-1920x1280
Lyže, snowboard a výbavu na zimné športy je najbezpečnejšie prevážať v strešnom boxe.

Simply Clever a dobre pripravený
Vyhriate auto už pri nastupovaní? Škrabka a dáždnik vždy v pohotovosti? Ako v aute inteligentne prevážať zasnežené lyže? Pozrite sa na Simply Clever riešenia, ktoré ponúkajú vozidlá ŠKODA.

Aj tie najkratšie zimné cesty nás môžu prekvapiť svojou zákernosťou a nepredvídateľnosťou. Preto je dobre byť pripravený nielen z hľadiska vybavenia automobilu. Hodí sa skontrolovať poistenie a rovnako aj to, v akom rozsahu máte dojednané asistenčné služby. Čo si uložiť do telefónu a prečo si v aute nechať nejaké peniaze „pre strýca náhodu“, ako na výpravy za hranice a ktoré odlišnosti v pravidlách vás môžu zaskočiť, to všetko sa dozviete v našom prehľade.
Enyaq_Winter_All_year_foot_mats_a43ea776-1920x1280
Nenanosiť do auta zbytočný sneh, ktorý sa potom počas jazdy topí a vyparuje, takisto nie je od veci.

Určite viete o tom, že v zime sa kapacita a výkon akumulátorov znižuje. Preto je dobré aj pri spaľovacích autách nechať si „baterku“ pred zimou skontrolovať. Ešte viac špecifík má zimná prevádzka elektromobilov. Prečítajte si naše tipy a rady pre čo najlepšiu kondíciu vášho elektromobilu v zimnom období. Ako udržiavať akumulátor v ideálnej teplote, ako kúriť, ako dobre parkovať a čo znamená Eco režim?

Tepelné čerpadlo pre elektromobily
Pre optimálnu účinnosť vozidla sú ideálne vonkajšie teploty v rozmedzí dvadsiatich a tridsiatich stupňov Celzia. V zime sa dojazd elektromobilov čiastočne znižuje hlavne tým, že sofistikovaný systém tepelného manažmentu musí batériu udržiavať v optimálnom teplotnom rozmedzí. Na to sa – rovnako ako na vykurovanie interiéru – využíva energia z batérie. Na rozdiel od modelov so spaľovacími motormi nemôžu elektromobily na tento účel využívať odpadové teplo motora. Ideálnym riešením je však tepelné čerpadlo, ktoré je pri modeli ENYAQ iV súčasťou voliteľnej výbavy a ktoré vyrába teplý vzduch stláčaním CO2. Týmto spôsobom sa interiér vyhrieva bez toho, aby sa spotrebovávala energia z batérie.
Enyaq_Winter_Image_dron_894c2017-1920x1080

Ďaľšie správy z blogu