Škoda s pohonom 4x4 - Asistenčné systémy: Väčšia jazdná dynamika na snehu a v teréne

/data/images/204725.jpg
03.02.2023
  • Systém XDS nahrádza samosvorný diferenciál a umožňuje rýchly prejazd zákrutou

  • Jazdné režimy Off-road, Snow a Traction pomáhajú v náročných situáciách

  • Asistent pri jazde z kopca koriguje rýchlosť vozidla pri schádzaní z prudkých svahov

V automobiloch Škoda s pohonom všetkých kolies pomáhajú v náročných situáciách špeciálne elektronické asistenčné systémy, ktoré poskytujú ešte vyššiu bezpečnosť a väčší zážitok z jazdy. Systém XDS+ rozširuje rozsah funkcií elektronickej uzávierky diferenciálu (EDS) a umožňuje rýchlejší prejazd zákrutou. V zimných podmienkach a v teréne môžu šoféri modelov Škoda 4x4 využiť jazdné profily Snow a Off-road alebo Asistenta pri jazde z kopca.

Modely Škoda Auto s pohonom všetkých kolies sú vybavené elektronickou uzávierkou diferenciálu (EDS) na prednej i zadnej náprave. EDS zasahuje v nižších rýchlostiach, a to vtedy, keď prichádza k pretáčaniu jedného kolesa na rovnakej náprave. Systém pribrzdením pretáčajúceho sa kolesa prenesie viac krútiaceho momentu na druhé koleso s lepšou trakciou. Systém XDS+ zasahuje aj pri vyšších rýchlostiach, čo umožňuje ešte lepšie držanie stopy pri rýchlom prejazde zákrutou. Keď elektronika rozpozná, že jedno z kolies na vnútornej strane zákruty je príliš odľahčené, systém prostredníctvom hydrauliky systému ESC cielene zvýši brzdný tlak na toto koleso, aby obnovil optimálnu trakciu. Systém XDS+ funguje ako samosvorný diferenciál a eliminuje nedotáčavosť v rýchlo prechádzaných zákrutách.

Bezpečná jazda na snehu a v teréne
Pri verziách 4x4 modelov Karoq a Kodiaq možno z ponuky jazdných profilov vybrať režim Snow. Verzie 4x4 modelov Octavia, Superb, Karoq a Kodiaq majú v závislosti od výbavy aj režim Off-road, ktorý pri jazde mimo spevnenej vozovky optimalizuje nastavenie asistenčných systémov pre jazdu v teréne. Je aktívny do rýchlosti 30 km/h a zahŕňa podporu rozjazdu, trakcie a brzdenia. Pri zjazde z prudkého kopca pomáha tým, že reguluje rýchlosť prostredníctvom brzdovej sústavy a brzdného momentu motora. Pri Off-road režime sa na displeji infotainment systému zobrazujú aj údaje ako uhol natočenia kolies, kompas a výškomer. Režim Snow pomáha vo chvíli, keď sa vozidlo pohybuje po povrchu s nízkou adhéziou. Napríklad protiblokovací systém ABS umožňuje o niečo dlhšie prekĺznutie kolies, aby sa zväčšil brzdný účinok nahrnutím snehu pred pneumatiku. Protišmykový systém ASR v záujme lepšieho záberu lamiel zimných pneumatík takisto dovolí väčšie pretočenie kolies. Sedemstupňová automatická prevodovka DSG radí pri nižších otáčkach vyššie prevodové stupne ako zvyčajne a plynový pedál tak reaguje vláčnejšie. To všetko preto, aby sa zabránilo pretočeniu kolies pri nežiaducom skokovom pridaní krútiaceho momentu.
4x4_jazdne_rezimy_sk_a5d0f107

Režim Traction pre modely Enyaq iV
Modely radu Enyaq iV ponúkajú jazdný režim Traction, ktorý je navrhnutý pre jazdu na nespevnených alebo klzkých povrchoch. Tento režim zabezpečuje stály pohon všetkých kolies do rýchlosti 20 km/h a zároveň znižuje prenos krútiaceho momentu. Pri vozidlách, pre ktoré je na želanie dostupný adaptívny podvozok DCC, nastavuje tlmenie na hodnotu Soft pre dosiahnutie maximálnej trakcie.
25_enyaq_coupe_rs_iv_6d3e8617-1920x1281

77_enyaq_rs_iv_fa0e43f0-1920x1275
 

Ďaľšie správy z blogu

Nastavenie súborov cookies