Havárie „od A po IMPA“
V autorizovanom servis IMPA Bratislava vyriešite obhliadky a likvidácie poistných udalostí na jednom mieste, doslova „od A po IMPA“. Opravu na vozidle je možné realizovať až po obhliadke pracovníkom poisťovne. IMPA Bratislava šetrí svojim zákazníkom čas a preto obhliadku po poistnej udalosti vykonajú servisní poradcovia priamo v servise a aj všetko ostatné vybavia za zákazníka. Zákazník poistnú udalosť iba nahlási, dostane číslo PU a štafetu preberá IMPA…
Havárie od A po IMPA
S autorizovaným servisom IMPA pre vozidlá koncernových značiek ŠKODA, Volkswagen a Audi, je aj taká nepríjemnosť, ako havária, iba drobným nepohodlím. Zákazník zavolá a IMPA za neho vybaví kompletne všetko: nielen samotnú opravu, čo je samozrejmé, ale aj nahlásenie, odtiahnutie auta, jeho obhliadku, „papierovačky“ s poisťovňou, a odvoz zákazníka do alebo zo servisu, kam si zákazník povie. A ak zákazník potrebuje, IMPA mu poskytne náhradné vozidlo. Navyše celú komunikáciu vybaví cez bezplatnú linku call centra 0800 10 20 10.
„V našom autorizovanom servise robíme všetky mechanické práce a máme dielne na všetky servisné úkony, od výmeny pneumatík cez klampiarske práce až po lakovanie. Každému zákazníkovi sa venujeme osobne a rozpočet upravíme podľa jeho potrieb a možností. Obhliadky pri poistnej udalosti vykonávame pre poisťovňu Generali, Allianz – Slovenskú poisťovňu, poisťovňu KOOPERATIVA, Komunálnu poisťovňu, AXA a UNIQA poisťovňu (havarijné poistenie).“, hovorí riaditeľ spoločnosti IMPA Bratislava, Jozef Suroviak.
Aké služby ponúka svojim zákazníkom IMPA Comfort program?
- prevzatie poškodeného vozidla priamo z miesta nehody
- zabezpečenie odťahu v prípade nepojazdného vozidla
- bezplatný odvoz zákazníka zo servisu
- zabezpečenie náhradného vozidla počas opravy poškodeného vozidla
- obhliadka vozidla priamo v servise (platí pre poisťovne Generali, Allianz – Slovenská poisťovňa, poisťovňa KOOPERATIVA, Komunálna poisťovňa, AXA, UNIQA poisťovňa)
- zabezpečenie kompletnej opravy vozidla v čo najkratšej lehote, stanovenej pred opravou
- vyplnenie nahlasovacieho tlačiva príslušnej poisťovne
- konzultácia o potrebnom rozsahu a spôsobe opravy
- umytie karosérie a vyčistenie interiéru vozidla po oprave
Kontakty IMPA Bratislava >>>
Ako nespanikáriť a správne postupovať pri dopravnej nehode?
Ak sa stanete účastníkmi dopravnej nehody, majte na pamäti naše rady a skúste sa riadiť nasledujúcimi krokmi:
1. Nenechajte nič náhode, ak je auto havarované, to neznamená, že sa nepohne, preto, ak je to možné auto riadne zabrzdite, aby sa náhodou nepohlo. Skôr ako niečo podniknete vonku, mimo vozidla nasaďte si reflexnú vestu, to platí pre všetkých pasažierov vo vozidle a popritom si zapnite výstražné svetlá. Snažte sa čas príliš nenaťahovať a čo najskôr sa vyberte postaviť výstražný trojuholník v dostatočnej vzdialenosti od miesta nehody. Výstražný trojuholník postavte v dostatočnej vzdialenosti:
– v obci najmenej 50 m
– na diaľniciach a rýchlostných cestách najmenej 100 m
V členitom teréne musí byť trojuholník pre zákrutou, alebo pred horizontom.
2. Skontrolujte svojich spolupasažierov či nie sú zranení, prípadne, ak ste do niekoho narazili skontrolujte ľudí aj v druhom vozidle. Ak sa niekto zranil zavolajte bezpodmienečne záchrannú zdravotnú službu. V prípade, ak by mal príchod záchranky trvať príliš dlho a niekto je v priamom ohrození na živote kvôli vzniknutej dopravnej nehode, záchranári vám poradia a navedú ako poskytnúť prvú pomoc, ktorú by ste však mali ako vodič ovládať približne na základnej úrovni.
3. V prípade, ak zhodnotíte, že škoda, teda hmotná škoda na aute je vyššia ako 3 990 € alebo v prípade, že sa ako účastníci nehody vzájomne nedohodnete, tak v takomto prípade vám neostáva nič iné ako k dopravnej nehode zavolať príslušníkov polície.
Políciu je nutné privolať v nasledujúcich prípadoch:
- ak došlo k usmrteniu alebo zraneniu osoby,
- ak došlo k poškodeniu cesty alebo všeobecne prospešného zariadenia (napr. poškodeného dopravného značenia, verejného osvetlenia)
- ak bola škoda spôsobená tretej osobe (poškodená budova alebo jej súčasť)
- ak došlo k úniku nebezpečných látok,
- ak je sporné určiť vinníka alebo vinník nechce uznať svoju vinu
- ak škoda prevyšuje 1,5-násobok väčšej škody, podľa trestného zákona (v čase uvedenia zákona do praxe cca. 3.990,- Eur) alebo škodu nevieme určiť,
- ak je vodič zúčastneného vozidla pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky,
- ak je nehoda v zahraničí
4. Ak políciu k dopravnej nehode nevoláte, v tomto prípade musíte s druhým účastníkom dopravnej nehody spísať dohodu o zavinení na tlačive „Správa o nehode“ alebo „ Európsky záznam o nehode“. Na Slovensku, podľa nových platných právnych úprav je každého povinnosťou pri dopravnej nehode toto tlačivo vyplniť a podpísať. Vzory tlačív nájdete na konci článku…
5. Ak je vinníkom iný účastník dopravnej nehody a nie ste to vy, požadujte od neho doklady totožnosti či už občiansky preukaz alebo pas, prípadne vodičský preukaz a doklad o uzatvorení PZP, teda bielu alebo zelenú kartu. V prípade, že ste nehodu spôsobil vy, je predloženie dokladov na vás.
6. Je prirodzené, že človek v šoku dokáže zabudnúť na tie najdôležitejšie veci, preto si nezabudnite všetky údaje o vinníkovi nehody zapísať! Zapíšte si jeho meno, adresu, EČV, typ vozidla a údaje o poisťovne. Aj keď sa prvotne nezdá, že máte nejakú veľkú škodu na aute, len sem tam nejaký škrabanček, predsa môže ísť o skrytú škodu, ktorá sa ukáže v nasledujúcich hodinách či dňoch.
7. Posledným krokom je, že nehodu, teda poistnú udalosť oznámite poisťovni, pre prípad zodpovednosti za škodu z prevádzky motorového vozidla. Ak ste nehodu zavinili vy, oznamujete udalosť svojej poisťovni, kde máte uzatvorené PZP do 15 dní na SR a do 30 dní ak sa nehoda stala v zahraničí. Ak vám auto poškodil iný vodič, tak si náhradu škody vymáhate od poisťovne vinníka.
Tiesňové volania… Správne informovať = zachrániť život!
Jednotné európske číslo tiesňového volania – 112, slúži na privolanie Integrovaného záchranného systému (polícia, hasičský a záchranný zbor, záchranná zdravotná služba, …). Číslo funguje aj pri zablokovanej klávesnici mobilného telefónu alebo sa dá vytočiť namiesto PIN kódu.
Polícia tiesňové volanie – 158. Polícia postupuje vaše tiesňové volanie okamžite ďalej Integrovanému záchrannému systému
Požiarna záchranná služba – 150
Prvá pomoc /záchranná služba/ – 155
Nezabúdajte a majte na pamäti! Neposkytnutie prvej pomoci zranenému, neprivolanie záchrannej služby alebo útek z miesta činu môžu byť predmetom trestného konania.