SEDÍ SA VÁM POHODLNE? A JE TO AJ BEZPEČNÉ?

/data/images/141779.jpg
01.07.2021

Čo to je submarining, prečo si v aute dávať päsť nad hlavu a kedy sa nestretávať s airbagom? A ako správne sedieť za volantom? Prečítajte si rady, ako sa usadiť pohodlne a bezpečne.

Aj keď si väčšina šoférov myslí, že správna poloha v aute je samozrejmá vec, opak býva až príliš často pravdou.

„Aby sme mohli vozidlo dobre ovládať, je správne usadenie tela zásadné. Je potrebné dobre dosiahnuť na všetky ovládacie prvky, teda hlavne na volant a pedále, a to tak, aby sa končatiny nemuseli napínať ani robiť neprirodzené pohyby,“ hovorí Robert Šťastný, jeden z členov tímu výskumu dopravnej bezpečnosti ŠKODA AUTO.
DSC3912-kopie-1920x1281
Operadlo má byť v pravom uhle, ale voči samotnému sedadlu a nie voči podlahe

Dôležité je čo najvzpriamenejšie sedenie. „Niekedy možno budete počuť vetu o pravom uhle operadla, ale nemyslí sa v pravom uhle s podlahou, no so sedadlom,“ vysvetľuje Šťastný prvú dôležitú zásadu.

Ani blízko, ani ďaleko
To, že pri šoférovaní nemáme „ležať“, je dôležité z troch dôvodov. Okrem dobrého výhľadu a spomínaného ovládania vozidla aj preto, že ak máme medzi telom a bezpečnostným pásom medzeru, tak ten nás pár pri prípadnom  náraze nezachytí a telo má tendenciu prešmykovať sa pod ním. „Existuje pre to dokonca aj odborný výraz submarining – telo podíde pás a človek sa za neho uchytí pod krkom, takže sa môže škrtiť,“ dopĺňa expert.
DSC4013-kopie-1920x1281
Správne zapnutie pásu tak, aby neprišlo k submariningu. Pás je položený na ramene, v spodnej časti prechádza cez panvové kosti a nie cez brucho. Šofér pritom sedí vzpriamene.

Existuje aj základné pravidlo pre pozdĺžne nastavenie sedadla: nohy sa nikdy nesmú úplne natiahnuť, a to ani pri plnom zošliapnutí pedála až na podlahu. Vždy musia ostať aspoň trochu pokrčené – inak do seba pri náraze kosti v kĺboch vojdú ako rúčka teleskopického dáždnika.
DSC3917-kopie-1920x1281
Nohy by mali ostávať mierne pokrčené

Podobne treba uvažovať aj ohľadom držania volantu. Opäť nedovoľte, aby sa ruky v kĺboch úplne napli. Správne budete volant držať na miestach, kam ukazujú hodinové ručičky o 14:45 (približne na čísla 3 a 9). Vďaka tomuto úchopu majú ruky omnoho väčší manévrovací rozsah. Dnešné volanty to uľahčujú svojím tvarovaním – v tých správnych miestach sú zúžené a naopak sú rozšírené tam, kde si dlaň nájde oporu. Je to aj kvôli bezpečnosti pri aktivácii airbagu: vak ruky odhodí do voľného priestoru po stranách a neublíži im.
DSC3941-kopie-1920x1282
Uchopenie volantu v pozícii 9 a 3 ponúka väčší manévrovací priestor pre ruky

Okrem toho je dôležité nebyť pri volante – a teda aj airbagu – veľmi blízko. Ideálna poloha súvisí aj s časovaním airbagov. Tie s telom nesmú prísť do kontaktu v okamihu, keď sa napĺňajú, ale ani v okamihu svojej maximálnej tvrdosti. Musí sa tak stať presne vo chvíli, keď sa začnú vyfukovať.
DSC4146-kopie-1920x1281
Ideálna vzdialenosť – napnutá ruka sa zápästím opiera o hornú hranu volantu.

Recept na ideálnu vzdialenosť sedadla od volantu ponúka Robert Šťastný: chrbát sa oboma lopatkami pohodlne opiera o operadlo, napnuté rameno natiahnete pred seba a vaše zápästie by sa malo ocitnúť na hornej strane volantu. Keď potom volant uchopíte v spomínanej polohe „tri štvrte na tri“, sú ruky v lakťoch pokrčené. „Zároveň je nutné pamätať si aj na dostatočne pokrčené nohy – vždy je to kompromis, pretože každý má proporcie tela a končatín iné,“ dodáva Šťastný s tým, že dobrým príkladom je pozrieť sa, ako sú usadené skúšobné figuríny pri nárazových testoch.

Aspoň po uši
Dôležité je aj nastavenie opierky hlavy. „Ak to umožňuje jej rozsah a výška človeka, je ideálne, aby bol horný okraj opierky rovnako vysoko ako úplný vrch hlavy. U vysokých postáv nevadí, ak je opierka o trochu nižšie, ale jej horná hrana by nikdy nemala byť nižšie, ako je vrchol ucha,“ radí odborník.
DSC3970-kopie-1920x1282
Správna poloha hlavy voči opierke

Posledný smer nastavenia sedadla je výškový. Pomôcka tu znie tak, že medzi hlavu a strop by sa na výšku mala pomestiť zaťatá päsť. Dôvod je ten, aby si človek pri prípadnom prevrátení vozidla nepoškodil krčnú chrbticu.
DSC3964-kopie-copy-1920x1282
Priestor nad hlavou dá šancu vašej krčnej chrbtici, keby sa auto prevrátilo.
 

Ďaľšie správy z blogu

Nastavenie súborov cookies