Škoda s pohonom 4x4 - Bezpečnosť: Skvelá ovládateľnosť v náročných situáciách

/data/images/205030.jpg
06.02.2023
  • Systém reaguje na meniace sa podmienky na vozovke v priebehu milisekúnd

  • Pri pohone 4x4 prenáša každé koleso menej sily, a tak si dlhšie udržuje priľnavosť

  • Škoda Auto ponúka užitočné prvky výbavy a inteligentné príslušenstvo pre zimné obdobie

Systémy pohonu všetkých kolies v kombinácii s modernou viacprvkovou zadnou nápravou za všetkých okolností zabezpečujú veľmi dobré jazdné vlastnosti. Vďaka rozloženiu hnacej sily na štyri kolesá musia jednotlivé kolesá prenášať menšiu silu ako je tomu pri vozidle s jednou poháňanou nápravou. Preto si každé koleso dlhšie udrží priľnavosť. Tento väčší rozsah k dosiahnutiu hranice adhézie, napríklad pri prenose bočných síl, umožňuje vozidlu rozjazd aj na klzkom povrchu. S ohľadom na chladné ročné obdobia ponúka Škoda Auto aj komfortné prvky výbavy ako vyhrievanie sedadiel, volantu, čelného skla alebo nezávislé kúrenie.

Stabilné jazdné vlastnosti a lepšia trakcia na klzkých, mokrých a nespevnených cestách
Pohon Škoda 4x4 naplno ukazuje svoje prednosti hlavne v zime, ale veľké výhody ponúka aj na nespevnenom povrchu a pri ťahaní karavanu alebo prívesu pre prepravu lodí či koní. Elektronický riadiaci systém reaguje na meniace sa podmienky na vozovke počas milisekúnd a stabilizuje jazdné správanie prerozdelením hnacej sily ešte skôr, ako by šofér dokázal rozpoznať potenciálne nebezpečie alebo stihol sám zasiahnuť.
48_enyaq_coupe_rs_iv_8329ab4f-1920x1281

97_kodiaq_rs_fdc51010-1920x1275

Inteligentná medzinápravová lamelová spojka a moderná viacprvková zadná náprava
Jadrom systému pohonu všetkých kolies značky Škoda pre vozidlá so spaľovacím motorom je elektronicky riadená medzinápravová lamelová spojka. Všetky modely Škoda 4x4 sú vybavené vyspelou viacprvkovou zadnou nápravou, ktorá zabezpečuje presné vedenie kolies a zvyšuje ovládateľnosť, bezpečnosť a pohodlie cestujúcich.
140_superb_scout_4x4_8b3d0b23-1920x1281

129_octavia_scout_4x4_09f8bcab-1920x1275

Fyzikálne výhody pohonu všetkých kolies
Najdôležitejšou fyzikálnou výhodou pohonu všetkých kolies je rozdelenie hnacej sily na všetky štyri kolesá. Každé jednotlivé koleso tak prenáša menší krútiaci moment ako pri vozidle s jednou poháňanou nápravou. To ponecháva väčší manévrovací priestor až do dosiahnutia hranice adhézie, čo možno využiť napríklad na prenos bočných vodiacich síl. Vozidlo tak ostáva ovládateľné a kontrolovateľné. Pohon všetkých kolies navyše dokáže prenášať väčší výkon, čo umožňuje lepšiu akceleráciu a v niektorých situáciách je to dokonca nutný predpoklad pre rozjazd.
110_kodiaq_rs_1d1e990b-1920x1275

116_octavia_scout_4x4_4fbfee95-1920x1281

Komfortné prvky výbavy pre zimné obdobie
Pre väčšie pohodlie v zime ponúka značka Škoda svojim zákazníkom rôzne prvky výbavy. Vyhrievanie volantu zabraňuje studeným rukám, vyhrievané čelné sklo zaručuje bezpečný výhľad bez nutnosti škrabať námrazu. Škrabku na ľad, jeden z najznámejších Simply Clever prvkov značky Škoda, možno naďalej nájsť vo veku palivovej nádrže. Pri vozidlách rodiny Enyaq iV sa tento praktický doplnok nachádza vo veku batožinového priestoru. Na prianie sú k dispozícii aj vyhrievané zadné sedadlá. Nezávislé kúrenie, takisto dodávané na prianie, vyhrieva interiér a motor ešte pred rozjazdom. Kúrenie možno pohodlne naprogramovať alebo pomocou diaľkového ovládania zapnúť na diaľku. Škoda Originálne príslušenstvo zahŕňa aj praktické gumové vkladané koberce alebo obojstrannú vaňu do batožinového priestoru, strešné nosiče alebo strešné boxy určené napríklad pre prepravu lyžiarskej výbavy.
21_enyaq_coupe_rs_iv_dbf80d55-1920x1281

49_enyaq_coupe_rs_iv_1c19aa66-1920x1281
 

Ďaľšie správy z blogu