BEZPEČNE NA VŠETKÝCH SEDADLÁCH

/data/images/141626.jpg
30.06.2021

Ako môže uškodiť telefón vo vrecku košele? Kto a prečo by mal v aute sedieť na pravom zadnom sedadle? Aj odpovede na tieto otázky vám pomôžu jazdiť bezpečnejšie!

Každý šofér už vďaka radám z minulého článku našiel pohodlné a bezpečné nastavenie sedačky a ideálnu polohu za volantom. Teraz nastal čas na to, aby sa pripútal. Správne pripútal.

Umiestnenie bezpečnostného pásu je dôležitým aspektom bezpečnosti. Jeho spodná časť musí vždy viesť cez panvovú kosť, nie cez brucho. V oboch prípadoch by síce telo pri náraze bolo zadržané, celkom inak by však dopadli vnútornosti. Horná časť pásu by ideálne mala prechádzať stredom hrudníka a vždy stredom ramena, nikdy však nesmie byť príliš blízko krku.
DSC4005-kopie-1920x1281
Správne zapnutý pás v bedrovej oblasti

Pozornosť treba venovať aj telefónom, perám, kľúčom, amuletom na krku a podobne. Bezpečnostné pásy by nikdy nemali prechádzať cez ne. Ak by totiž tieto predmety boli zatlačené do tela, mohli by napáchať nepríjemné škody.
DSC4022-kopie-1920x1281
Správne umiestnenie pásu na ramene

obrázok kresleny

Nezdvíhajte nohy
Niekoľko základných bezpečnostných pravidiel platí aj pre spolujazdcov. Cestujúci na tomto sedadle – hlavne ak za nimi nikto nesedí – majú tendenciu posúvať si sedadlo výrazne dozadu a dokonca naležato. Takto sa však ocitnú mimo účinnú zónu bezpečnostného pásu. Ten by mal totiž neustále doliehať na telo. „Ak vznikne medzi telom a pásom medzera, či už v oblasti ramena alebo dokonca nižšie na prsiach, človek si koleduje o vnútorné zranenie,“ vysvetľuje Robert Šťastný, jeden z členov tímu výskumu dopravnej bezpečnosti ŠKODA AUTO.

Obľúbeným a veľmi nebezpečným nešvárom sú nohy zdanlivo pohodlne opreté o palubnú dosku. Keď je airbag proti človeku vystrelený obrovskou rýchlosťou a silou, môže spôsobiť nepekné zranenia. „Airbag v tom prípade tlačí nohy neuveriteľnou energiou smerom do tela. Nepoškodí len končatiny, ale aj bedrovú časť a zároveň aj hlava mieri dopredu oproti kolenám. Zvykne to byť ozaj tragická kombinácia,“ varuje Šťastný.

„Veľmi dôležité je vždy sa pripútať aj na zadných sedadlách. Pri náraze totiž nepripútané telo letí vpred a spôsobí zranenia hlavy či krčnej chrbtice aj tým, ktorí sedia pred ním,“ upozorňuje Šťastný na mimoriadne dôležitú vec.

Zasadací poriadok
Ľudia často váhajú nad tým, na ktoré miesto v druhom rade sedadiel by si mal kto sadnúť. Dopravný expert ponúka pohľad, ktorým sa dá riadiť. „Myslite na situácie, keď potrebujete spolu s rodinou vozidlo rýchlo opustiť. Napríklad pri reťazových haváriách a podobne. Sedacie pozície vždy rozdeľte tak, aby ste auto mohli rýchlo evakuovať pravými dverami smerom ku krajnici. Napríklad: dieťa vo vajíčku a vedľa sediaca jeho mama. Tú vždy posadíme doprava za spolujazdca – môže tak rýchlo odopnúť dieťa, prípadne celú sedačku a utiecť doprava preč. Ak by to bolo opačne, musí vystúpiť do cesty a auto obísť, prípadne sedačku vnútri preliezať,“ pripomína Šťastný situáciu, ktorá môže vzniknúť.
Child-seat-1920x1280
Za spolujazdcom by malo sedieť dieťa, ktoré už dokáže samo vystúpiť. V prípade nehody by tak nevstúpilo do vozovky

Podobné je to aj v prípade, ak vezieme rôzne staré deti. To najstaršie, ktoré už v strese dokáže samo zareagovať a napríklad ostatným odopnúť pásy, by malo sedieť vpravo. V prípade sedemmiestnych vozidiel je dôležité dať na pravé sedadlo v druhom rade toho, kto v núdzi dokáže sám vystúpiť a sklopiť operadlo pre pasažierov v treťom rade. To preto, aby sme napríklad isofixovou sedačkou nezablokovali cestu von. Rovnako uvažujme napríklad aj pri vystupovaní detí pred školou.

Ako pri rely
Pri detských pasažieroch spomína Robert Šťastný niekoľko tipov, ktoré si zaslúžia našu pozornosť. „Už predškoláci majú často potrebu odložiť chrbtovú časť sedačky a sedieť len na sedacej časti. Ibaže tá pri bočnom náraze nedokáže ochrániť hlavu ani krk. Na všetkých preto apelujem: deti vozte v celej sedačke čo najdlhšie – až kým z nej sami nevyrastú. To zvykne byť až okolo ôsmeho až desiateho roku.“

Svoju rolu často zohráva aj akýsi psychický nátlak rovesníkov, ktorí sa môžu tým, čo ešte jazdia v celej sedačke, vysmievať. Bezpečnosť by však mala byť prednejšia. Na to v preventívnej kampani apeluje napríklad aj špičkový pretekár rely Jan Kopecký. „Pozrite sa, aj ja mám v pretekárskom aute takú sedačku, ktorá chráni celú hlavu,“ povzbudzuje deti k tomu, aby na sedenie len na podsedáku prechádzali čo najneskôr.
KM_208_0718-1920x1440
Deti vozte v celej sedačke čo najdlhšie, kým z nej sami nevyrastú

Čo najdlhšie – ak sa teda do sedačky bezpečne pomestia – by mali vo „vajíčkach“, teda sedačkách pre najmenšie deti, ostávať aj maličké ratolesti. Vozíme ich vždy chrbtom proti smeru jazdy, a to aj na prednom sedadle. V tom prípade nikdy nezabudnite vypnúť čelný airbag spolujazdca! „Dnes je trendom voziť protismerne aj väčšie deti, napríklad do štyroch rokov. Bezpečnostní odborníci sú jednoznačne za, pretože pri nárazoch sa energia lepšie rozloží. Aj keď to niektorým deťom nemusí byť úplne pohodlné, radíme ich voziť takto. Je to neporovnateľne bezpečnejšie,“ apeluje Šťastný na rodičov.
 

Ďaľšie správy z blogu

Nastavenie súborov cookies